23 Şubat 2009 Pazartesi

"Toprağı bol olsun" deyimi...

www.tips-fb.com
"Toprağı bol olsun" deyiminin müslümanlar için kullanılamayacağını iddia eden muhafazakar insanlar var. Bu konuda sorularla islamiyet'in yorumu şu : "Toprağı bol olsun ifadesi bir deyimdir ve farklı anlamlarda kullanılmaktadır. Bazı bölgelerde Allah rahmet eylesin anlamında kullanıldığı gibi bazı bölgelerde gayri müslimler için kullanılmaktadır. Bu deyime yüklenen anlama göre hüküm alır. Rahmet dilemek kastı ile bir gayri müslime toprağı bol olsun demek doğru değildir."
Deyimin kökeni hakkında yapılan yorumlar benzer:
"Bu tabirin eski Türklerin şaman inancı gereği ölülerini kıymetli eşyalarıyla birlikte gömdükleri(TUMULUS) için ortaya çıktığı şeklinde rivayetler bulunur. Ölüler kıymetli eşyaları ile birlikte toprak altında bulunduğundan, bir kısım uyanık atalarımız bu cevherleri ekonomiye geri kazandırmak, milli sermayeyi heba etmemek adına halis niyetlerle(!) toprak altından çıkarıp piyasaya kazandırma yoluna gitmişler. Hal böyle olunca ölünün yakınları da toprağın altına ulaşılmasının güçleştirilmesi ve kazı çalışmalarının rahatlıkla anlaşılabilmesi için mezarın üzerine daha fazla toprak yığmaya başlamışlar. Toprak altında kıymetli eşyası çok olanın üzerine haliyle daha fazla toprak atılır olmuş. Hatta kümbet denilen yapılarında buradan kaynaklandığı şeklinde rivayetler vardır. Zamanla mezar üzerindeki toprağın miktarı kişinin şan, şöhret, şeref ve itibarının göstergesi haline gelmiş. İnsanların birbirlerine iyi dilekte bulunma şekli olarak bu tabir kullanılagelmiş."

Yani "toprağı bol olsun" deyimini sakıncalı ve mantıksız bulmak doğru değil. İnsanları illa ki "Allah rahmet eylesin" diyeceksiniz diye zorlamaya calısmak da... Ameller niyetlere göredir diyelim.

2 yorum:

Salih dedi ki...

ingilizcesi ne abi bunun?
:))

shutterbug_iconium dedi ki...

olsa olsa "may he rest in peace" olur herhalde..